Целта на УчИ-БАН е да даде възможност за изява и развитие на ученици от 8 до 12 клас със склонност да се занимават с изследователска дейност в някоя област на науката и нейните приложения. От 2018 година УчИ-БАН приема за оценяване също и проекти на ученици, които търсят изява в областта на изкуствознанието и изобразителните изкуства. През 2020 г. в ученическата сесия ще се приемат за участие и класиране и музикални композиции, чиито автори са ученици.
Указания за оформяне на проектите
Общи условия
Всеки участник в сесия на УчИ-БАН разработва сам или в съавторство определена тема/проект. Това става под ръководството на учител, учен-изследовател, университетски преподавател, студент или друг специалист. Получените резултати се оформят в писмен вид като проект – доклад за проведено изследване. Докладите могат да имат реферативен характер, но по-висока оценка ще се дава при наличието на елементи на иновативност и творчество.
Проектите в областта на изкуствознанието и изобразителните изкуства могат да са от теоретичен характер или под формата на художествено произведение (рисунка, етюд, дърворезба и др.), придружено от пояснителен текст.
От тази година Ученическият институт на БАН приема за участие и класиране авторски музикални композиции, създадени от ученици. Всеки ученик може да участва в сесията на Ученическия институт на БАН с до 2 броя проекта (етюди, картини, бижута, скулптури или музикални произведения).
Ученическата научна сесия на УчИ-БАН се провежда през месец ноември. Срокът за получаване на предложения за участие в ученическата научна сесия е краят на месец септември.
Проектите може да се подават онлайн на сайта на БАН, както и на адрес: БЪЛГАРСКА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ, за Ученическия институт на БАН, ул. „15 ноември” № 1, 1040 София.
Проектите се рецензират и оценяват от специалисти от БАН в съответната научна област и област на изкуството. Авторите получават копие от рецензията на специалистите до края на октомври. В същия срок авторите на най-успешните разработки получават и покана за представяне на проекта/творбата на сесията на УчИ-БАН.
Рисунките, етюдите и др. художествени произведения е желателно да се носят на място или да се изпращат по възможност по пощата в оригинал, като задължително се прилага и заявление за участие в ученическата сесия.
Заявлението трябва да съдържа: името/имената на авторите и на научния ръководител (ако има) и контакти за връзка с тях (коректно изписана електронна поща, мобилен телефонен номер, пощенски адрес). В свободен текст в заявлението авторите изразяват съгласие или несъгласие тяхната работа да вземе участие в изложба; упоменават своето желание / нежелание тя да се продава. В случай, че авторът има желание творбата да се продава по време на участието й в изложба, организирана от УчИ-БАН в сградата на Академията, е необходимо да подаде писмено препоръчителна цена и тел. за връзка, който потенциалните купувачи да ползват. Ученическият институт не е страна по договаряне на покупко-продажбите. Всички участници в сесиите на Ученическия институт на БАН запазват авторските си права върху своите разработки, с които участват в конкурсната сесия. След приключване на сесията и евентуално придружаващата я изложба, Ученическият институт на БАН връща творбите на техните автори.
Учениците представят своите разработки като доклади или постери на Ученически научни сесии в централната сграда на Академията с адрес: ул. „15 ноември“, № 1, гр. София. Освен съдържанието на самите проекти, журитата по отделните науки и изкуства оценяват и умението на авторите им да ги представят и защитят, отговаряйки на поставените въпроси.
Авторите на най-високо оценените проекти получават награди, както и правото да проведат едномесечен стаж в постоянно научно звено на БАН, след потвърждение от неговия директор. Така те ще могат да получат индивидуално–ориентиран към тях подход за избраната от тях посока на бъдещо развитие; ще имат възможност да общуват с тесни специалисти, да се учат от техния опит, да ползват наличните ресурси: библиотека, лаборатория, изчислителни ресурси и др.
Участвалите досега в сесиите на УчИ-БАН ученици имат успехи като редовни участници в научни конференции в страната и чужбина, имат и публикации в сборници и списания. Възпитаници на УчИ-БАН представят страната ни с успех в престижни международни състезания и изложения. Картините, участвали в конкурсната сесия на УчИ-БАН, се радват на голям интерес от страна на медии и гости на Академията, както и често намират ценители-купувачи.
Всички автори, представили своите проекти в ученическата сесия, получават удостоверение за участие в УчИ-БАН, както и възможността при желание да се включват в академичния живот в страната, да задълбочат изследователските си и творчески умения, общувайки по-тясно с изследователи и признати в своята област специалисти от БАН и други висши учебни заведения в страната и чужбина.
Журитата по отделните науки и изкуства се назначават със заповед на Председателя на БАН. В тях участват висококвалифицирани и известни специалисти в своите области.
Изисквания за оформяне на писмените ученически проекти
За участие в УчИ-БАН се допускат текстови проекти написани на български език с някой от широко разпространените компютърни редактори (MS Word, LaTeX и др.). Обемът не следва да надвишава 50 страници. Заглавната страница съдържа, освен темата на проекта, името/имената на авторите и на научния ръководител и контакти за връзка с тях (електронна поща, мобилен телефонен номер, пощенски адрес).
Текстът на проекта трябва да е съпроводен от:
- резюме на български език до 200 думи
- резюме на английски език (вкл. превод на заглавието), също до 200 думи
Резюметата трябва да бъдат в Word и да съдържат информация в коя научна област е проектът и какви са оригиналните приноси на автора/авторите на разработката.
Изложението се разделя на глави/секции и започва с увод, в който се формулират целите и задачите на проекта. По-нататък в него се прави кратка анотация на съдържанието на отделните глави/секции. Проектът завършва със заключение, в което се описва как са постигнати целите и как са решени задачите. В него трябва да се отбележи приносът на автора/авторите и да се направи коментар върху възможностите за по-нататъшно развитие на представения проект. Накрая се прилага списък на всички използвани източници – литература, интернет страници, софтуерни продукти.
Проектите от техническите науки и техните приложения следва да съдържат подробно описание на продукта (устройство, приспособление и др.), снимков и/или видео материал, илюстриращ действието на продукта, както и други подкрепящи тезите на авторите материали. В проектите по информатика и информационни технологии с приложен характер изложението трябва да съдържа описание на програмната система/програмното осигуряване (което не зависи от програмната реализация); избор на програмно-технически средства; описание на реализацията (архитектура на системата и интерфейс).
В приложение могат да бъдат включени ръководство за потребителя, програмен код и илюстриращи примери. Проектите по информатика и информационни технологии трябва да бъдат придружени от носител с изпълним код, необходим за подробното запознаване на рецензентите с разработката.
Рецензиране и оценяване на проектите
Основни показатели при оценяването са:
- оригиналност, актуалност и мотивация за избор на темата
- яснота и последователност на изложението
- коректност на резултатите
- отсъствие на технически и правописни грешки
- прегледност на чертежи и графики
- цялостно оформяне на подадения проект
- съответствие на вложените идеи и изразните средства за тяхната реализация (за художествените произведения)
- оригиналност, ниво на художествено изпълнение (за художествените произведения)
По преценка на рецензента и на членовете на журито даден проект може да бъде препоръчан за изнасяне пред Ученическата научна сесия чрез представяне пред публика в зала или чрез представяне под формата на постер. Оценяването на постъпилите текстови проекти в областта на изкуствознанието ще бъдат класирани от компетентно жури. Рисунките, етюдите, музикалните композиции и др. творби, които постъпят за участие в Ученическия институт на БАН, също ще бъдат прегледани и класирани от признати и утвърдени творци.
Докладване и представяне чрез постер на ученическите проекти
Времето за докладване по време на Ученическата научна сесия е до 20 мин., които включват и 5 минути за въпроси, отговори и дискусия по темата. Изложението трябва да бъде кратко и ясно, да дава точна представа за същността на проекта и най-вече за приноса на автора/авторите по разработената тема. По време на докладването журито оценява умението на авторите да представят и защитят разработката си и да отговорят на поставените въпроси. Залата, в която се провежда по традиция сесията в сградата на БАН разполага с професионална техника за презентации, а съотношението на екрана е 16:9.
Времето за представяне на ученическите художествени и музикални творби от техните автори също не бива да просрочва 10-15 мин. и 5 минути след това журито и публиката има възможност да задава въпроси на авторите и да дискутира с тях.
За участие в ученическата сесия с постер/ табло е достатъчно да се изготви и отпечата разширено резюме на проекта в обем не повече от шест страници (формат А4). По желание на авторите може да се оформи табло. УчИ-БАН предоставя на участниците 2 броя флипчартове за ползване.
Проектите от техническите науки и техните приложения, както и от областта на информатиката и информационните технологии могат да са придружени и от демонстрации. Журито оценява умението на авторите да представят основните резултати на разработката си и да отговорят на поставените въпроси.
Срокове
Минимум 6 месеца преди изтичането на крайния срок за представяне на разработките/проектите, на страницата на БАН се публикува покана за участие в ученическата научна сесия. Срокът за подаване на разработките е последният ден на месец септември на съответната година. Проектите може да се подават онлайн на сайта на БАН, както и на адрес: БЪЛГАРСКА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ Ученически институт на БАН ул. „15 ноември” № 1, 1040 София.
Проектното предложение за текстовите проекти включва: заявление за участие, резюмета на български и английски език задължително в Word формат и самия проект.
Проекти, за които липсват тези файлове или резюметата са в друг формат, различен от Word, няма да бъдат допускани до участие.
За участие с рисунки, етюди, музикални композиции и др. произведения на изкуството е необходимо заявление за участие от автора/ите, кратко описание на идеята на подадената творба и прикачен в онлайн системата jpg. файл с достатъчно добра резолюция, по която да бъде оценен артистичния проект, както и звуков файл (за музикалните композиции). Препоръчително е, при възможност, оригиналът на творбите да бъде подаден на място в деловодството на БАН, на посочения по-горе адрес. Оригиналът ще бъде върнат на автора/ите му след приключване на ученическата сесия и закриване на евентуална изложба с постъпилите художествени проекти за участие.
В срок до 31 октомври същата година авторите на допуснатите до участие в Ученическата научна сесия проекти ще бъдат уведомени за мястото и датата на провеждане на сесията. Програмата на Ученическата научна сесия, както и крайното класиране на проектите се обявява на електронната страница на БАН.
За допълнителна информация, можете да се обръщате към г-жа Елена Панчовска, административен координатор на УчИ-БАН на адрес elena@cu.bas.bg.