Какво е Ученически институт на БАН?
Българската академия на науките създаде през 2014 г. Ученическия институт на БАН, за да даде възможност за изява и развитие на ученици до 12 клас, които имат склонност да се занимават с изследователска дейност в някоя област на науката и нейните приложения. Институтът обхваща всички науки – естествени, обществени и хуманитарни. Приемат се за оценяване и проекти на ученици от областта на изкуствознанието и изобразителните изкуства.
Ученическият институт на БАН поощрява самостоятелната (или под ръководство на консултант) работа по проект, което е най-високото ниво на използване на изследователския подход в образованието.
Какво е ученическа научна сесия?
Основното събитие, което организира УчИ-БАН, е годишната Ученическа научна сесия, която се провежда по традиция през месец ноември. За участие в нея желаещите подават проект на свободно избрана тема от някоя област на науката и изкуството, към която имат интерес.
В работата си по проекта ученикът има значителна свобода при избора на тема, поставянето на целите и избора на средства за постигането им. Така в най-силна степен се развива творчеството, иновативността и предприемчивостта.
Освен тези ползи, участниците в ученическите сесии усвояват умението да учат сами, но и се как да представят своите резултати през публика и научен форум. Учениците добиват по-конкретна представа за работата на учените. Така, избирайки професия, те ще имат предвид и възможността да станат учени – изследователи.
Ние, които сме ангажирани в дейностите на Ученическия институт на БАН, вярваме, че с подкрепата, научното съпровождане и консултиране допринасяме за изграждането на способни, успешни и морални личности, които се отличават сред своите връстници и се реализират в избраната от тях професионална сфера.
Експертиза
Поради своята комплексност Българската академия на науките може да осигури високо научно ниво на всички направления от дейността на УчИ-БАН. До сега под формата на рецензенти, консултанти, членове на жури и други в работата на УчИ-БАН са се включили специалисти от десетки институти на БАН, от Събранието на академиците и член-кореспондентите, както и специалисти от Националната художествена академия, висши училища и фирми от страната и чужбина. През две поредни години (2018 и 2019 г.) научната сесия на УчИ-БАН беше включена в Националния календар на МОН за изяви по интереси.
Финансиране
Финансирането на УчИ-БАН става с помощта на дарения, предимно от страна на членове на Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН, както и от Министерство на образованието и науката и от бизнеса.
Представяне на Ученическия институт на БАН