Доц. д–р Ваня Мичева е езиковед, който работи в Института за български език. Вече осем години е научен консултант на ученически проекти.
„Срещам се с изключително талантливи ученици и заедно сравняваме средновековни ръкописи, диалекти с книжовния език, значенията на думите в различни художествени произведения. Така разбираме колко богат и интересен е нашият език и дори го доказваме със собствени проучвания. Това е незабравимо пътешествие в българската история, литература и мисловност. А написаните разработки достигат до много ученици, учени и се публикуват в научни списания“, казва доц. Мичева.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Доц. Златогор Минчев е доказан професионалист в сферата на компютърните науки от БАН, съчетаващ почти 20-годишен, солиден теоретичен и богат практически опит. Той работи в сферата на компютърните науки и математическите приложения за сигурността и киберсигурността, осигуряващи един по-устойчив дигитален свят на бъдещето. Подкрепя и вдъхновява млади таланти от 2005 година с различни иновативни дейности, от симулации в обективната и виртуалната реалност до редица въпроси по сигурността в изкуствения интелект и роботиката.
„В годините съм бил наставник, ментор, член и председател на жури и осъзнах, че младите хора имат брилянтни идеи, които трябва да бъдат направлявани и показвани на хората. Бъдещето принадлежи на онези от нас, които са достатъчно смели да покажат изследователските си вдъхновения в подходящото време. А времето за дигитални иновации е сега!“, казва доц. Минчев.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Д-р Миглена Иванова работи като главен асистент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. Изследователските й интереси са в областта на градската антропология, антропологията на съвременността, етнологията, историческата антропология, миграциите, нематериалното културно наследство, традиционното облекло, визуалната антропология, устната история и автобиографичните разкази, антропологията на храненето, антропологията на катастрофите и рисковите ситуации.
„Дължа много на онези от своите колеги, които са ме научили на професията, която практикувам. Затова за мен е чест на свой ред да подпомагам дейността на Ученическия институт на БАН. Общуването с младите колеги, които се включват в инициативите на Института, е много вдъхновяващо, защото те често откриват свежи, неочаквани ракурси към изследователските проблеми“, казва д-р Иванова.
Проф. Станислав Харизанов е математик, учен в Института по информационни и комуникационни технологии и Института по математика и информатика към Българската академия на науките. Научните му интереси са в сферата на математическото моделиране, теорията на апроксимации, числен анализ и разработването на ефективни алгоритми. През последните четири години е консултирал около 10 различни проекти в областите „математика“ и „информатика“, като основните тематики са приложения на математическото моделиране в ежедневието, изчислимост и сложност на компютърни алгоритми, олимпийска математика и олимпийска информатика.
„Работата с млади хора винаги ме е зареждала положително. Изключително ценна и от научна гледна точка е комуникацията с необременени, будни мозъци, които не са детайлно запознати с класическата теория и сами сформират гледната си точка и усещането си към поставения проблем. Така се раждат интересни, нестандартни идеи, както и бъдещи учени на високо ниво“, споделя проф. Харизанов.